Inwestycje i Remonty

OSIEDLE WŁADYSŁAWA ŁOKIETKA
xx

Letnie remonty, modernizacje i… awarie

Sezon letni na os. Władysława Łokietka rozpoczął się wielką awarią wodociągową, która sprawiła sporo kłopotów mieszkańcom pobliskich budynków a także zmotoryzowanym. Naprawa uszkodzeń wiąże się bowiem zwykle z „wykopkami” i utrudnieniami w ruchu.

- Wyciek wody nastąpił 6 lipca w pobliżu hydrantu przy budynku 10 E. Woda rozlewała się wartkim strumieniem po okolicy, trzeba więc było szybko odciąć jej dopływ i przystąpić do naprawy rurociągu. Nie było to łatwe, prace związane z wykopaniem sporej dziury w ziemi i wymianą kompletnie przerdzewiałego trójnika zajęły całą dobę. Przez ten czas mieszkańcy pobliskiego bloku pozbawieni byli zimnej wody. Mieli jednak zapewniony dopływ ciepłej wody, na takie rozwiązanie pozwalał bowiem układ rurociągów i zaworów w tym rejonie – wyjaśnia Aleksander Meyza, kierownik Administracji os. Władysława Łokietka.

Nie była to jedyna letnia awaria w osiedlowej infrastrukturze technicznej. Niemal w tym samym czasie uszkodzeniu uległ ciepłociąg w pobliżu pawilonu, w którym mieści się apteka. Osiedlowym rurociągom we znaki daje się upływ czasu, wiele z nich eksploatowanych jest już od kilkudziesięciu lat a także zmiany ciśnienia w sieci wynikające ze zwiększania lub spadku zapotrzebowania na wodę. Latem, gdy wielu mieszkańców wyjeżdża na wakacje ulega ono znacznemu zmniejszeniu.

Natomiast o zwiększenie bezpieczeństwa skutecznie dba osiedlowy monitoring funkcjonujący samodzielnie od kilkunastu lat. 12 kamer rozmieszczonych w newralgicznych punktach obserwuje i nagrywa co dzieje się na alejkach i pomiędzy blokami. Nagrania bywają udostępniane policji jeśli zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstw. A wśród nich na osiedlu i całym Piątkowie plagą są obecnie kradzieże katalizatorów samochodowych. Tym niecnym procederem zajmują się najczęściej wyspecjalizowani złodzieje. Pomocne w ich tropieniu są właśnie nagrania z monitoringu.

Zmotoryzowanym dają się we znaki przestępcy a także niedostatek miejsc parkingowych. Z trudem wygospodarowywane są kolejne miejsca, które jednak bywają niekiedy blokowane przez wraki, jakieś półciężarówki lub nawet posiadaczy jednośladów, którzy swymi „cackami” potrafią zająć całe miejsce. Rośnie też zainteresowanie specjalnymi miejscami dla osób niepełnosprawnych. Wniosków o ich urządzenie i przyznanie wciąż przybywa w Administracji. Natomiast każde powstanie takiego uprzywilejowanego miejsca, z uwagi na jego zwiększone wymiary, oznacza stratę jednego miejsca dla zwykłych posiadaczy samochodów.

Na osiedlu zaawansowane są prace nad uporządkowaniem komunikacyjnego galimatiasu i wyznaczeniem wymaganej przepisami prawa Strefy Organizacji Ruchu. Bez zatwierdzonego osiedlowego SOR Straż Miejska nie chce podejmować żadnych interwencji. Wypełnienie prawnych wymagań i uzgodnień związanych z utworzeniem SOR jest skomplikowane i niekiedy może prowadzić do stawiania znaku drogowego na znaku. Dla uniknięcia takich sytuacji prowadzone są uzgodnienia z miejskimi urzędnikami i Strażą Miejską. Ograniczenie liczby wymaganych znaków drogowych ma też wymiar ekonomiczny, każdy z nich bowiem kosztuje i wymaga wymiany po kilku latach.

A skrupulatne liczenie wydatków i szukanie oszczędności jest podstawowym zadaniem osiedlowych radnych oraz Administracji. Dlatego z zadowoleniem przyjęli oni decyzję Walnego Zgromadzenia o podziale nadwyżki bilansowej za ubiegły rok. Uczestnicy zebrania na os. Władysława Łokietka w głosowaniu wszyscy jak jeden mąż opowiedzieli się za pozostawieniem większej części zysku tam, gdzie został on wypracowany. Osiedle Łokietka, choć najmniejsze na Piątkowie, dysponuje jednak dwoma pawilonami handlowymi i kilkudziesięcioma lokalami użytkowymi, które przynoszą spore wpływy. Teraz zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia będą one mogły zostać przeznaczone na potrzeby osiedla. Przede wszystkim zostaną wykorzystane na gruntowne odnowienie elewacji budynków. W ramach tych prac ściany są oczyszczone, przeprowadzana jest ich dezynfekcja środkami przeciw algom i grzybom a następnie są malowane odpornymi farbami. Takiej kuracji poddane zostaną cztery bloki.

Kontynuowana jest modernizacja wewnętrznych instalacji elektrycznych w budynkach. Ich wymiana zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców a także umożliwia pełniejsze wykorzystanie energii elektrycznej. W budynkach, w których takie modernizacje sieci przeprowadzono niektórzy lokatorzy decydują się na całkowitą rezygnację z sieci gazowej i korzystanie tylko z prądu.

W tegorocznych remontowych planach przewidywana jest także kompleksowych modernizacja nawierzchni ulic i alejek. W wielu miejscach są one rozjeżdżone kołami aut lub uszkodzone korzeniami drzew. Posadzone przed laty rozrosły się bujnie i niekiedy bywają sporym utrapieniem. Są jednak przede wszystkim zielonym skarbem, który dodaje urody osiedlu. O zieleń pomiędzy blokami warto więc dbać. Niejednokrotnie czynią to sami mieszkańcy, którym należą się słowa uznania za pięknie utrzymane rabaty oraz kwiaty na balkonach. Natomiast jak zwykle sporo dyskusji budzi kwestia koszenia osiedlowych trawników. W tej dziedzinie ze względów ekologicznych i ekonomicznych, wzorem miejskich służb które ograniczają częstotliwość koszeń, warto także zachować umiar i zdrowy rozsądek. (i)

Data utworzenia: 2023-07-26


Deklaracja dostępności