Inwestycje

zdjęcie - OSIEDLE WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY I ZYGMUNTA STAREGO

Nowe instalacje fotowoltaiczne oraz organizacja ruchu

Na dachach dwóch najwyższych budynków na osiedlach Władysława Jagiełły oraz Zygmunta Starego funkcjonują od niedawna instalacje fotowoltaiczne. Pozyskiwany przez nie prąd zasila działające w nich dźwigi osobowe.

Panele wykorzystujące słoneczną moc przynoszą oszczędności w zużyciu energii, rozważany jest więc ich montaż na kolejnych blokach. Między innymi na budynku nr 5 na os. Władysława Jagiełły, który zostanie poddany termomodernizacji. Trwają przygotowania do zebrania niezbędnej dokumentacji, został przygotowany audyt energetyczny, opinia ornitologiczna, jest przygotowywana umowa na projekt. Przedsięwzięcie powinno być zrealizowane w latach 2024 – 2025.

Natomiast połowie bieżącego roku zostanie wdrożona na obu osiedlach Stała Organizacja Ruchu. Plan wyznaczenia strefy zamieszkania oraz jej oznakowania po konsultacjach i uzgodnieniach z Zarządem Dróg Miejskich został zatwierdzony i niebawem rozpocznie się jego realizacja. - Wprowadzanie SOR na osiedlach wiąże się niekiedy z mnożeniem różnych znaków na alejkach i parkingów, w uzgodnieniu ze specjalistami z ZDM staramy się jednak tego uniknąć i znaków powinno być mniej. Będą one jednoznacznie informować o zasadach ruchu i parkowania na terenie osiedli. Wprowadzanie nowej organizacji postępować będzie systematycznie i powinno się zakończyć do sierpnia – zapewnia Joanna Wiśniewska, kierownik Administracji os. Władysława Jagiełły i Zygmunta Starego.

W trakcie prac nad optymalnym wytyczeniem SOR poszukiwano też możliwości wygospodarowania nowych miejsc postojowych. Zmotoryzowani mieszkańcy obu osiedli od lat bowiem uskarżają się na ich niedostatek. Choć na stosunkowo gęsto zabudowanym terenie trudno znaleźć wolne miejsce to jednak udało się utworzyć kilka nowych miejsc parkingowych. Wciąż jednak będzie ich za mało, gdyż pojazdów nieustannie przybywa. Już przed kilku laty pojawił się pomysł zbudowania w tym rejonie parkingu wielopoziomowego ale wydaje się to mało realne ze względów ekonomicznych oraz z uwagi na to, że mieszkańcy chcą parkować swe cztery kółka jak najbliżej domów, w których mieszkają. Problemem jest także korzystanie z parkingów wewnątrz osiedli przez mieszkańców wspólnot, głównie przy ul. Stróżyńskiego, nie ma jednak możliwości zamknięcia osiedla, czy oznaczenia, że parking tylko dla mieszkańców osiedli PSM, pamiętać należy, że są drogi wewnętrzne oraz miejsca postojowe administrowane przez ZDM, co uniemożliwia zamykanie osiedli.

Mieszkańcy oczekują też by pomiędzy budynkami rozciągały się połacie zadbanych trawników, rabat i krzewów. O przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych niezbędnych do ich utrzymania we właściwym stanie pamiętać trzeba nawet zimą. Chociaż podczas ataków mrozu i śniegu wysiłki gospodarzy domów i wynajmowanych specjalistycznych ekip koncentrują się na usuwaniu z chodników lodu i śniegu, to jednak im bliżej wiosny tym więcej uwagi poświęcić trzeba będzie osiedlowej zieleni oraz położonym wśród niej miejscom odpoczynku z ławkami oraz placom zabaw.

- Po roku kierowania osiedlową administracją wiem jak kwestie porządku i zieleni są ważne dla mieszkańców. Wiele zgłaszanych przez nich spraw udało się pomyślnie rozwiązać, ale pojawiają się nowe i nieustannie trzeba zabiegać o ład oraz podejmować wysiłki o upiększanie osiedla. Wspólnie z Radą Osiedla przeprowadziliśmy w minionym roku konkurs na najładniejszy balkon i chcemy go zorganizować również w tym roku a może nawet rozszerzyć o uhonorowanie innych działań mieszkańców poprawiających estetykę naszych osiedli – mówi J. Wiśniewska.

Sami mieszkańcy mają bowiem niewątpliwie duży wpływ na to jak prezentuje się otoczenie ich budynków ale w jeszcze większym stopniu zależy od nich porządek na klatkach schodowych. Zgodnie obowiązującym w spółdzielni regulaminem są oni zobowiązani do jego utrzymania. W praktyce różnie z tym bywa. Choćby z uwagi na wiek lokatorów lub częste zmiany najemców lokali. Dlatego na obu osiedlach przybywa budynków, w których pieczę nad klatkami schodowymi zleca się specjalistycznej firmie. Decyzję o wprowadzeniu takiego rozwiązania podejmują jej mieszkańcy w głosowaniu. Zgodnie ze spółdzielczym regulaminem wystarczy większość, czyli 51 proc. mieszkańców danej klatki, by obowiązki zlecić firmie. A miesięczna oplata za jej usługi wynosi obecnie 20 zł od mieszkania. Nic zatem dziwnego, że lokatorów zainteresowanych takim rozwiązaniem przybywa.

W minionym roku zanotowano sporo sygnałów mieszkańców o przeciekających dachach i związanym z tym zalaniach oraz zawilgoceniach mieszkań. Dla przeciwdziałania takim przypadkom w tegorocznych planach przewidziano remonty dachów budynków 21 i 23 na os. Władysława Jagiełły oraz bloku 4 na os. Zygmunta Starego. Przeprowadzone zostaną także odnowienia elewacji budynków 12 i 13 na os. Zygmunta Starego. Ponadto kontynuowane będą modernizacje balkonów w budynkach 10 i 15 na os. Władysława Jagiełły a w bloku 29 na tym osiedlu malowane będą klatki schodowe.

Rozszerzana będzie oferta przedsięwzięć kulturalnych kierowanych do wszystkich mieszkańców. W osiedlowym klubie w okresie świątecznym zorganizowano warsztaty rękodzieła, na których dzieci i dorośli mogli spędzić czas tworząc świąteczne upominki i ozdoby. Działania były wspierane przez Stowarzyszenie „Magiel Artystyczny” oraz Poznański CIL. Zarząd PSM podpisał także umowę ze stowarzyszeniem „Magiel Artystyczny”, w ramach której odbywać się będą comiesięczne darmowe występy teatralne. W grudniu zaprezentowano muzyczno-poetycki spektakl „Jeremi. Mężczyzna piosenny” a 25 stycznia organizatorzy zapraszają do Piątkowskiej Szkoły Społecznej przy ul. Stróżyńskiego 16 na przedstawienie „Wiwisekcja w jurcie”. W kolejnych miesiącach także nie zabraknie kulturalnych propozycji na ciekawe spędzanie czasu na osiedlach. (i)

 

Data utworzenia: 2024-01-25

zdjęcie - OSIEDLE B. ŚMIAŁEGO. TERMOMODERNIZACJE ORAZ INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE

Najlepszą wizytówką remontowych przedsięwzięć realizowanych w tym roku na os. Bolesława Śmiałego jest termomodernizacja budynku nr 36. Położony centralnie wieżowiec jest dobrze widoczny z daleka i mieszkańcy mogą oceniać postęp robot.

- Przebiegają one sprawnie i ich finał powinien nastąpić na przełomie roku. Będzie to więc swoisty prezent pod świąteczną choinkę, na który mieszkańcy czekali od dawna. Zyskają oni nie tylko odnowione elewacje, gdyż przy okazji termomodernizacji, wykorzystując ustawione rusztowania, przeprowadzono remonty loggii, wymianę okien w częściach wspólnych oraz docieplenie stropodachu. Zainstalowano także zgodnie z ekspertyzami specjalistów kotwy, które wzmacniają konstrukcję budynku. Jego nowa elewacja utrzymana zostanie w stonowanej kolorystyce bieli i szarości – mówi Maciej Graczyk, kierownik Administracji Os. Bolesława Śmiałego.

Po zakończeniu prac odnowiony wieżowiec będzie się więc prezentował okazale, natomiast równie wysoki sąsiedni budynek nr 37 wciąż jest przed termomodernizacyjną kuracją. Przygotowania do niej są zaawansowane, wykonano już nowy projekt przedsięwzięcia oraz przeprowadzono audyt energetyczny. Teraz niezbędne są uzgodnienia z bankami oraz mieszkańcami, którzy muszą zaakceptować formę sfinansowania tego wielkiego przedsięwzięcia. W przypadku budynku nr 36 poszukiwania optymalnego zadowalającego mieszkańców rozwiązania trwały długo, ale w końcu wypracowano porozumienie i obecnie termomodernizacja dobiega końca. Może więc widok odnowionego sąsiedniego wieżowca skutecznie zachęci lokatorów z budynku nr 37 do szybkiego przeprowadzenia podobnej termomodernizacji?

Dobrą reklamą remontowych przedsięwzięć jest również kompleksowo odnowiony budynek nr 24. Nowe elewacje i balkony oraz zainstalowane na loggiach lśniące stalą kwasoodporną balustrady sprawiają, że budynek prezentuje się jak bombonierka. Mieszkańcy sąsiednich budynków dopytują, kiedy podobne zabiegi upiększające przejdą następne bloki. Potrzeby remontowe na osiedlu są bowiem duże, chociaż modernizacje są systematycznie realizowane zgodnie z przyjętymi planami. W tym roku między innymi odnowiono loggie w blokach 6, 13, 23 i 28, przeprowadzono mycie i konserwację elewacji trzech budynków, natomiast w czterech wykonano malowanie klatek schodowych połączone z wymianą tablic informacyjnych, balustrad ze stali kwasoodpornej oraz tzw. szachtów technicznych czyli urządzeń, w których poprowadzono różne kable, stanowiące do tej pory wątpliwą ozdobę ścian i korytarzy.

Systematycznie modernizowane są, a właściwie wymieniane na nowe, dźwigi osobowe w wysokich budynkach. W tym roku zamontowano sześć nowych wind, w przyszłym planowana jest wymiana pięciu kolejnych w budynkach 2 E i F, 5 E oraz 36. Kontynuowany będzie remont loggii w blokach nr 4, 6, 9 i 10 oraz docieplanie stropodachów trzech budynków 22, 23 i 35.

Podjęto także przygotowania do montowania następnych instalacji fotowoltaicznych. W tym roku zamontowano je na dachach dwóch wieżowców nr 2 i 3, w przyszłym planowane jest ustawienie paneli zamieniających energię słońca w energię elektryczną w wieżowcach nr 1 i 36. Pozyskiwany prąd jest wykorzystywany przede wszystkim przez windy, które nieustannie kursują i są bardzo energochłonne.

Zmotoryzowani mieszkańcy osiedla z zadowoleniem przyjęli zakończenie gruntownej modernizacji parkingu przy budynku nr 1. Jednak nadal o miejsca postojowe pomiędzy blokami bywa trudno. Natomiast na osiedlowych alejkach przybywa udogodnień dla rowerzystów i pieszych. Nie powinny ich także zaskoczyć ataki zimy. Administracja osiedla dysponuje bowiem odpowiednim sprzętem oraz zabezpieczyła ok. 50 ton piasku dla przeciwdziałania zamieciom i gołoledzi. (i)

Data utworzenia: 2024-01-05

zdjęcie - KOLEJNE MEGAWATY Z PRĄDU Z INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH

Na os. Bolesława Chrobrego śmiało sięgają po odnawialne źródła energii. Od ponad roku instalacje fotowoltaiczne działają już na czterech budynkach 1, 7, 15 i 17, a niebawem powstaną kolejne na dachach trzech wieżowców: 16, 18 i 20.

- Instalacje wykorzystujące energię słoneczną dobrze sprawdzają się w budynkach wysokich. Pozyskiwana ze słońca energia zasila przede wszystkim windy, które zużywają dużo prądu. Z wyliczeń wynika, że każda z użytkowanych przez nas instalacji wyprodukowała do tej pory ponad jeden megawat energii elektrycznej. Takie lokalne słoneczne elektrownie mogą więc przynosić znaczące oszczędności i dlatego zdecydowaliśmy budować kolejne. Instalacje zostaną zamontowane na trzech wieżowcach, których dachy zostały w minionych miesiącach odnowione i przygotowane do montażu urządzeń. W ogłoszonym przetargu na wykonawcę oferty złożyły trzy firmy. Wybraliśmy wykonawcę gwarantującego niską cenę oraz rzetelną i terminową realizację zadania. Wkrótce przystąpi on do montażu paneli fotowoltaicznych i w ciągu najbliższych tygodni powinien z nich popłynąć prąd – mówi Marcin Majchrzycki, kierownik Administracji os. Bolesława Chrobrego.

Inwestycje w fotowoltaikę to spektakularne przedsięwzięcie jednak potrzeb remontowych na tym jednym z najstarszych piątkowskich osiedli jest znacznie więcej. Świadczy o tym choćby rosnąca liczba zgłoszeń o awariach i uszkodzeniach napływających od mieszkańców. W ubiegłym roku instalatorzy zatrudnieni w osiedlowej administracji odebrali ich aż 1718. Dotego blisko tysiąc razy byli także wzywani ślusarze i malarze. W tym roku też mają oni pełne ręce roboty. Sytuację poprawić mogą kompleksowe modernizacje wysłużonych instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych i elektrycznych. Są one systematycznie prowadzone na osiedlu. Wymianę poziomów kanalizacji sanitarnych przeprowadzono w piwnicach budynków 1, 11 i 13, a w tym roku jest ona wymieniana w budynku 17. Gruntowną modernizację przeszły instalacje elektryczne w budynkach 37 i 38. Wymieniono w nich przewody oraz wyremontowano rozdzielnię.

Niedawno głośno się zrobiło o zapowiedziach dofinansowywania przez rząd modernizacji spółdzielczych bloków a nawet dobudowywania w nich wind. Są to jednak mgliste wyborcze hasła, które nie wiadomo kiedy i czy w ogóle się skonkretyzują. Natomiast na osiedlu Bolesława Chrobrego, gdzie wysokich budynków jest sporo, sprawne windy mają dla lokatorów szczególne znaczenie. Tymczasem wiele z tych urządzeń było wyeksploatowanych i zostały już wymienione bez oglądania się na obietnice polityków. Modernizacje wind, czyli w zasadzie ich wymiana na nowe wygodne i spełniające wszelkie wymogi bezpieczeństwa urządzenia jest prowadzona systematycznie. Pojawiły się one już w budynku 11 A i B, planowany jest też ich remont w budynku 26. Potrzeby i oczekiwania mieszkańców są jednak znacznie większe. W razie awarii wind pomocnym rozwiązaniem okazuje się montowanie na klatkach krzesełek i ławek, na których zmęczeni marszem po schodach lokatorzy mogą odpocząć. Administracja osiedla prosi więc o sygnalizowanie takich potrzeb.

Na osiedlu trwa też wyszukiwanie terenów pod nowe miejsca parkingowe, których wciąż jest za mało. Niedawno udało się pozyskać siedem przy budynku 9. Trwa też porządkowanie oznakowania poziomego i pionowego w związku z wyznaczeniem na osiedlu Strefy Organizacji Ruchu. Powstaje ona „ewolucyjnie” we współpracy ze Strażą Miejską i Policją. Przybywa jednak znaków wyznaczających zakazy parkowania. W pobliżu budynków pod znakami zakazu parkowania montowane są tabliczki informujące o możliwości 20-minutowego postoju. Warto by wszyscy zmotoryzowani chcieli pamiętać o tym ograniczeniu, inaczej bowiem mogą im o tym przypomnieć miejscy strażnicy, którzy wraz z wyznaczeniem SOR i właściwym oznakowaniem będą mogli podejmować skuteczniejsze interwencje.

A są one czasami nieodzowne, gdyż osiedlowym mistrzom kierownicy przychodzą niekiedy do głowy dziwne pomysły. Jeden z nich postanowił sprawdzić na osiedlowych alejkach swoje umiejętności driftowania i spowodował uszkodzenia innych pojazdów oraz wiaty śmietnikowej. Osiedlowy monitoring pozwolił ustalić i ukarać sprawcę. Dzięki kamerom wykryto też kierowcę, który samochodem z uszkodzoną miską olejową zanieczyścił drogę na odcinku 700 m. Usuwanie z niej olejowych plam było niezwykle czasochłonne i kosztowne.

Ozdobą osiedla są zadbane tereny zielone, które zajmują znaczne połacie i wymagają sporych nakładów oraz zabiegów agrotechnicznych. Ławki pośród rabat i krzewów zachęcają do odpoczynku. Warto więc spacerować, podziwiać kwiaty a nawet posłuchać śpiewu ptaków. Jednak nie wolno ich dokarmiać. Podrzucanie pieczywa nie służy ptakom. Natomiast walające się pośród trawników i krzaków resztki żywności są pożywką dla wielu innych znacznie mniej sympatycznych stworzeń. Dlatego dla dobra skrzydlatych przyjaciół oraz mieszkańców administracja apeluje o niedokarmianie ptaków. A także o właściwą segregację odpadów i zachowanie porządku wokół altanek oraz pojemników na nie. (i)

Data utworzenia: 2023-10-30

zdjęcie - NOWE POJEMNIKI NA ODPADY NA OSIEDLU STEFANA BATOREGO

Trwa montaż 11 nowych pojemników na odpady na osiedlu Stefana Batorego. Nowe półpodziemne śmietniki zamontowane zostaną przy budynku nr 14. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim poprawa estetyki w przestrzeni publicznej. Takie pojemniki zajmują znacznie mniej miejsca niż tradycyjne kontenery, które w większości obecnie znajdują się na naszych osiedlach. Ważna jest też kwestia oszczędności miejsca. Pionowa budowa pojemnika półpodziemnego i umieszczenie większej jego części pod ziemią pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Nie ma również potrzeby budowania wiat śmietnikowych. Do tego dochodzi również kwestia nieprzyjemnych zapachów, ponieważ w przypadku podziemnych pojemników odpady składowane są pod ziemią, gdzie naturalnie panuje niższa temperatura, przez to proces gnilny zachodzi znacznie wolniej.

Data utworzenia: 2023-05-09

zdjęcie - FOTOWOLTAIKA

ENERGIA ZE SŁOŃCA

Blisko 2 mln zł wynosi łączna wartość instalacji fotowoltaicznych, które powstaną na 10 spółdzielczych budynkach. Zarząd Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wystąpił do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy na budowę odnawialnych źródeł energii, które wyniesie połowę kosztów inwestycji. Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują  m.in. na osiedlu Bolesława Chrobrego na budynkach: 1, 7, 15 i 17.
Kolejne już na Piątkowie instalacje fotowoltaiczne montowane będą na dachach wieżowców, gdyż właśnie na nich następuje optymalne wykorzystanie uzyskanej energii ze słońca, największe oszczędności i najszybszy zwrot poniesionych nakładów. Instalacje budowane będą na 3 budynkach na os. Bolesława Chrobrego,  po 2 wykonane zostaną na blokach os. Bolesława Śmiałego, Władysława Jagiełły i Zygmunta Starego oraz Jana III Sobieskiego. Jedna instalacja powstanie na os. Stefana Batorego. (i)

Data utworzenia: 2023-04-28



Deklaracja dostępności